BIBLIOTEKA SZKOLNA (sala 80, II p.)

Bibliotekarz : Magdalena Dębska

Pani bibliotekarka zaprasza wszystkie dzieci do wypożyczania książek, czytania czasopism i udziału w konkursach promujących czytanie :

Poniedziałek      12.15 - 16.15

Wtorek                8.00 -  14.00

Środa                9.00 – 14.00

Czwartek             8.00 – 14.00

Piątek                 8.00 – 13.00

Biblioteka szkolna gromadzi, opracowuje i udostępnia swoje zbiory czytelnikom (wszystkim uczniom i ich rodzicom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły) Przygotowuje uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji, mediów oraz innych bibliotek, przysposabia do samokształcenia przez całe życie. Rozbudza i rozwija potrzeby czytelnicze i informacyjne uczniów, kształtuje ich kulturę czytelniczą. Stwarza warunki do rozwijania własnych zainteresowań uczniów oraz do przyjemnego i kulturalnego spędzania przez nich wolnego czasu. Aktywnie wspomaga nauczycieli w realizacji działań edukacyjnych i wychowawczych szkoły z wykorzystaniem księgozbioru, programów multimedialnych, Internetu i innych źródeł informacji. Współuczestniczy w organizacji konkursów, imprez i uroczystości szkolnych. Współpracuje z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w zakresie rozwijania kultury czytelniczej i informacyjnej.

Prawa i obowiązki czytelników biblioteki określa :

1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i rodzice.
  2. W bibliotece obowiązuje cisza.
  3. Jednorazowo można wypożyczyć cztery książki na okres czterech tygodni.
  4. Książek nie należy przetrzymywać.
  5. Uczeń przygotowujący się do konkursów ma prawo do wypożyczenia większej ilości książek jednorazowo.
  6. Książki należy szanować. Zaznaczone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.
  7. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki należy ją odkupić (bądź zwrócić inną o równej lub większej wartości).
  8. Pod koniec roku szkolnego książki powinny być zwrócone w ogłoszonym terminie.

AKTUALNOŚCI

• w bibliotece co tydzień we wtorki w godzinach 14.00-14.45 spotykają się uczniowie należący do Klubu Przyjaciół Biblioteki. Członkowie klubu pomagają w pracach bibliotecznych, w przygotowywaniu konkursów i imprez czytelniczych
  • Co miesiąc w bibliotece ogłaszane są mini kwizy „ZAGADKA MIESIĄCA” , których treść dotyczy czytelnictwa oraz różnych dziedzin wiedzy
  • W październiku odbędzie się konkurs „Książka na jesiennych liściach”, którego regulamin znajduje się na stronie internetowej w zakładce KONKURSY
  • 9 listopada odbędzie się przygotowana przy współudziale biblioteki impreza czytelniczo-regionalna, rodzinne spotkanie „LEGENDY NA SCENIE, czyli rodzinne potyczki teatralne”. Szczegóły znajdują się na głównej stronie szkoły
  • W listopadzie biblioteka włączy się w obchody Międzynarodowego Dnia Życzliwości poprzez wspólne tworzenie DRZEWA ŻYCZLIWOŚCI oraz obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia poprzez zajęcia dla wychowanków świetlicy oraz prezentację wyników konkursu na prezentację multimedialną o misiach.
  • Przygotujemy także sonda wśród nauczycieli "Moja ulubiona książka z dzieciństwa", której wyniki przedstawimy wszystkim uczniom
  • W grudniu z głośnym „Świątecznym czytaniem” odwiedzimy uczniów w świetlicy oraz w ramach kiermaszu świątecznego zachęcimy rodziców i dzieci do wymiany książek podczas KIERMASZU KSIĄŻKI PRZECZYTANEJ

KOLEJNE DZIĄŁANIA BIBLIOTEKI ZAPREZENTUJEMY W NOWYM ROKU KALENDARZOWYM

• ZAPRASZAMY
  • DO ODWIEDZIN BIBLIOTEKI!

SPIS LEKTUR

KLASA I

• M. Strękowska-Zaremba : Leniwe literki
  • W. Widłak : Pan Kuleczka
  • M. Strzałkowska : Miłość, radość, smutek, lęk
  • G. Kasdepke : Detektyw Pozytywka
  • A. Onichimowska : Zasypianki na każdy dzień miesiąca
  • R. Jędrzejewska-Wróbel : Królewna
  • K. Makuszyński M. Walentynowicz : O wawelskim smoku
  • E. Zubrzycka : Powiedz komuś!
  • J. Brzechwa : Brzechwa dzieciom

• M. Krajewska : Mój młodszy brat
  • A.A. Milne : Kubuś Puchatek
  • H. Ch. Andersen : Baśnie